W bajkowym świecie – przedstawienia w Pleciudze

PLECIUGA niezmiennie od ponad pół wieku ma dla swoich małych i dużych odbiorców szeroki wachlarz propozycji repertuarowych. Zapraszamy do zapoznania się z opisami przedstawień Teatru Lalek, jakie będzie można oglądać w tym miesiącu. Zachęcamy do skorzystania z okazji i przeniesienia się w magiczny świat baśni, bajek i bajeczek.


„Mała Syrenka”
Oparta na klasycznej baśni H.Ch. Andersena historia wielkiej i tragicznej miłości Małej Syrenki. Podczas sztormu Syrenka ratuje młodego księcia i zakochuje się w nim. Postanawia zatem za wszelką cenę stać się człowiekiem i zdobyć serce ukochanego. Z miłości jest gotowa poświęcić wszystko: swój śliczny syreni ogon, swój przepiękny głos, a nawet samą siebie… Czy książę zdoła to docenić?

„Calineczka”
Jak to jest być wielkości kciuka i urodzić się z ziarenka zasianego w ogródku? Być porwaną przez paskudną ropuchę i nieczułego chrabąszcza? Zapewne każdy, kto zna piękną i pełną przygód historię Calineczki będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jedna z najbardziej czarujących opowieści Hansa Christiana Andersena powraca na scenę Pleciugi.
Głęboko zakorzenione w tradycji magicznej i mitologicznej widowisko dla dzieci pomaga zrozumieć istotę piękna i dobra, zwraca uwagę na cudowność i potęgę dobrych uczynków. Czy nie warto wybrać się z dzieckiem na spektakl poruszający tak ważne tematy podane w tak czarownej i zwiewnej postaci?
Spektakl dla dzieci od lat 3.

„Afrykańska przygoda”
Mariola i Janusz Słomińscy w swoim scenariuszu stworzyli postać bohatera dziecięcego – Jacusia, który we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam wiele sympatycznych zwierząt, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Jacuś, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę – dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Małe dzieci podążają za bohaterem, ponieważ Jacuś używa dobrze im znanych sygnałów słownych, np. bam, hopla.
Specjalnie zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna, umożliwia maluchom swobodny odbiór przedstawienia. Widzowie nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Jest też specjalna ławka w kształcie wielbłąda. Nie bez znaczenia jest kolorystyka scenografii, zaprojektowanej przez Jolantę Brejdak oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki – pozytywki – dzieło toruńskiego artysty Pawła Dudzika.
Spektakl dla dzieci od 1 roku 3 lat.

„Jabłoneczka”
Pewnego dnia na leśnej polanie wyrosło z ziemi małe drzewko owocowe – jabłoneczka. Mieszkańcy lasu – lis, jeż, dzięcioł, kret – przyglądali się jej z zaciekawieniem. Z czasem zaczęli przyjaźnić się ze swoją niezwykłą towarzyszką. Przeganiali atakujące ją szkodniki, dotrzymywali jej towarzystwa, czekali na pierwsze jabłka.
„Jabłoneczka” to przedstawienie o dojrzewaniu, przyjaźni oraz cykliczności przyrody. Opowiada o drzewie, które przez przypadek znalazło się w obcym środowisku, ale dzięki opiece leśnych zwierząt oraz ogrodnika mogło zakwitnąć i w końcu urodzić pyszne owoce.
Zmiany, jakie zachodzą w naturze i człowieku, ukazane są na przestrzeni czterech pór roku, pełnych kolorów i dźwięków. Aktorzy, przedstawiając historię oraz mieszkańców lasu, śpiewają piosenki oraz używają malowanych drewnianych lalek. Ich barwna opowieść zawiera przekaz, który uczy dzieci wdzięczności, przyjaźni oraz bezinteresowności. Trzeba zdobyć się na wysiłek, żeby stworzyć coś dobrego.
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Pinokio”
Do swojej scenicznej opowieści o Pinokiu Marta Guśniowska wybrała najważniejsze wydarzenia z powieści Carla Collodi.
Znana historia drewnianego pajacyka wystruganego przez Dżepetta niezmiennie wzrusza, dając wiarę w możliwość spełnienia marzeń. Dzięki niej można dowiedzieć się, że cudy wydarzają się za sprawą miłości i dobrych czynów. I choć na drodze prowadzącej do celu popełnia się czasem błędy, to nigdy nie jest za późno, żeby je naprawić.
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Zuzu i Lulu”
Kilka prostych dźwięków może przenieść nas w zupełnie inny świat… Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! Zuzu i Lulu to przyjaźnie nastawione do rzeczywistości lalki, których przygody będziecie mogli zobaczyć w PLECIUDZE. Zapraszamy!
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 1 roku życia do 5 lat.

„Paskuda i Maruda”
W sklepie prowadzonym przez czarownicę można nabyć różne specyfiki – leczące choroby, dodające odwagi, urody, młodości. Niestety, magiczne produkty, zamiast rozwiązywać problemy, sprawiają same kłopoty. Bo żeby dać komuś młodość, komuś innemu trzeba ją zabrać.
Historia napisana przez Lilianę Bardijewską w lekki, pełen humoru, ale jednocześnie mądry sposób opowiada o konflikcie między zachłanną czarownicą – Paskudą oraz jej starym kotem – Marudą, a oszukanymi przez nich ludźmi i zwierzętami – Synem, Śliczną, Psem, Osłem…
Typowe elementy baśni wplecione są tutaj w system wartości współczesnego świata, w którym panuje kult młodości. Autorka sztuki wykorzystuje wątek wędrówki do refleksji nad przemijaniem. Sztuczki Paskudy okazują się daremne. Nie udaje jej się oszukać Czasu. Każdy z bohaterów musi przejść kolejne etapy na swojej drodze, a każdy z etapów ma swoje przywileje, zadania, mniejsze i większe radości oraz troski.
Zgotowane bohaterom przez Paskudę przeciwności losu przedstawione są jako pozytywne doświadczenia, które pozwalają docenić codzienność.
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Słoń”
Rymowana opowieść Dr. Seussa – która stała się kanwą i inspiracją tego spektaklu – jest zabawna i szalona (dorośli mogą rzec: absurdalna), jak wszystkie opowieści tego autora, ale warto ją odczytać całkiem poważnie. Zwłaszcza, że to prosta opowieść, a wynikają z niej sprawy nie byle jakie. Czy akurat takie wielkie jak słoń? Całkiem możliwe! Czy równie tajemnicze i niezwykłe jak jajko? Kto wie? Pewnie tak. Dlatego dobrze jest poczekać, aż pęknie skorupka…się sami.
Zaczyna się to tak:
Pewien ptak znudził się wysiadywaniem jajka, więc namówił słonia, żeby to jajko wysiedział. Słoń się zgodził. I jak przyrzekł, tak uczynił. Choć wszystko wokół niego sprzysięgło się, by mu w tym przeszkodzić. Ale czy słoń w ogóle może wysiedzieć jajko? A jeżeli może, to co się z takiego jajka wylęgnie?
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Krzesiwo”
Ekspresyjna muzyka, sugestywna scenografia i tradycyjne lalki – składają się na teatralną opowieść o działaniu czarodziejskiego krzesiwa.
„Krzesiwo” to jedna z najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Opowiada historię wracającego z wojny biednego Żołnierza. Spotyka on Wiedźmę, która prosi o pomoc w zdobyciu czarodziejskiego krzesiwa, w zamian oferuje mu złoto. Wojak jednak przechytrza czarownicę i odchodzi razem ze złotem i krzesiwem. Przybywa do miasta. Próbuje zdobyć przyjaciół i wydaje wszystkie pieniądze. Gdy te się kończą, „przyjaciele” odchodzą. Gdy chce zapalić ostatnią świeczkę, odkrywa moc czarodziejskiego krzesiwa: przy potarciu zjawiają się zaczarowane psy spełniające życzenia właściciela krzesiwa. Żołnierz zakochuje się w Królewnie, która od kiedy wróżka wywróżyła jej, że wyjdzie za prostego żołnierza, jest więziona w zamku. Czy Żołnierz poślubi Królewnę, można przekonać się w Teatrze Lalek „Pleciuga.
Spektakl dla dzieci od 5 lat.

„Tańcząca gazela i magiczny tam-tam”
Barwne widowisko w formie komediowego musicalu. Przepiękna i mądra opowieść oparta na prawdziwych motywach afrykańskich bajek. Historia dwóch braci z biednej wioski, którzy chcą odmienić swoje życie: Mussa marzy, żeby zostać bogaczem i ożenić się z córką króla, zaś Abdu poszukuje szczęścia, pomagając ludziom i zwierzętom. Mussa podstępem zdobędzie rękę złej i kapryśnej księżniczki, ale to Abdu będzie miał za zadanie uratować jej siostrę i uszczęśliwić króla. Przed chłopcem staną ogromne wyzwania, którym sprostać pomogą mu (za pomocą czarów!) wdzięczne zwierzęta – tańcząca gazela, pływający w kajaku lampart, czy wiecznie przebierająca się zebra. Ale jak zakończy się ta przygoda – wiedzą tak naprawdę tylko flamingi…
Egzotyczną scenerię dopełniają afrykańskie maski rytualne, a dynamiczne tempo akcji porusza wyobraźnię i intryguje afrykańską kulturą, pozwala także pomyśleć nad sprawami ważnymi dla dużego i małego człowieka – nad uczciwością i współczuciem, przyjaźnią i miłością.
Spektakl dla dzieci od 5 lat.

„Trzy bajki o smoku”
Fragment recenzji:
” (…) Powstał spektakl smaczny teatralnie i nienachalny w swym dydaktyzmie. Trzygłowy smok startuje w konkury do trzech pięknych córek króla. Najpierw upatrzył sobie Sabinkę- ta jednak okazuje się istotą kapryśną i niesforną. Potem smok oświadcza się Paulince- notorycznej beksie. Na jej łzy w całym królestwie brakuje już wiader. Wreszcie pojawia się na scenie rześka, pilna i rezolutna Justynka. Jest niezrównana w tabliczce mnożenia i na wszystko ma gotową odpowiedź. Smok jest zdecydowany na ślub z najmądrzejszą księżniczką, lecz ta przechytrza fajtłapowatą bestię. Smok nie jest w stanie policzyć, ile ma głów. Te trzy proste i krótkie opowieści stały się pretekstem do smacznej i pożytecznej zabawy teatralnej….”
„Trzy bajki o smoku” na scenie „Pleciugi” to rzadko spotykana komedia dla dzieci. Obejrzyjcie koniecznie!”
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Pippi Pończoszanka”
Mała, zadziorna dziewczynka, która nie ma pojęcia, czym są konwenanse i święte zasady (na które podobno nie ma rady!) pojawia się w świecie Anniki i Tommy’ego niespodziewanie. Chociaż wyśpiewuje swoje prawie anarchistyczne manifesty w rytm szalonej, radosnej muzyki reggae i ska (granej przez piratów na żywo!), okazuje się, że tak naprawdę tylko ona wie, co jest w życiu ważne… Pippi Pończoszanka zaprasza na pokład świata, po którym przejdzie się każdy, komu niestraszna piracka przygoda – spotkanie twarzą w twarz z dwoma drabami, nadgorliwą panią z opieki, policjantami, a także ze szkołą, w której nie pozwalają „ścigać się na pupach”. Spektakl skierowany jest do dzieci, chociaż – nie wiedzieć dlaczego – dorosły także zaśmiewa się do łez…
Spektakl dla dzieci od 7 lat.

„Kum i Plum”
Czy myśleliście już o tym, co to jest szczęście? Jak je ugotować? Gdzie je znaleźć? Co jest nam do tego potrzebne? … a może szczęście znaczy po prostu… marzyć.
„Kum i Plum” to groteska pełna marzeń, szalonych pomysłów, tajemnic i uroku. W małym domku żyją dwa klauny, tańcząca szafa i dwa zwariowane krzesła. Może z nimi zamieszkać każdy, kogo sobie wymyślą. Klauni bowiem, potrafią bawić się we wszystko. Mogą wyruszyć w świat fantazji, stać się najogródkowaczniejszym ogródkownikiem na całym świecie, mogą piec mniammniamkowe placki albo wystawić na próbę swoją odwagę. Możliwe jest wszystko, ale co z tego jest ważne? Co jest w życiu najważniejsze? … na to pytanie Kum ciągle szuka odpowiedzi.
Zobaczycie nie tylko żywych klaunów, ale też maski, płaskie lalki, czarny teatr, animację przedmiotem, śmieszne pacynki i strachy pełne grozy. Będą działy się rzeczy niesamowite! Będziemy latać, będziemy się bać, ale przede wszystkim będziemy się bawić. Będziemy po prostu cieszyć się życiem.
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Król Zofius i Cudowna Kura”
Czy dobrze być królem, który wszystko może, ale nie może sobie poradzić z własnym parasolem, chustką do nosa, tronem i wnuczką? Co się dzieje, gdy zostajemy sami – na królewskim zamku i w naszym codziennym życiu? Czy coś, co jest zwyczajne, może być cudowne? Na przykład kura, albo… każdy mądrze przeżyty dzień?
„Król Zofius i Cudowna kura” to baśniowa przypowieść, w której tradycyjne postaci i sytuacje znajdują dla siebie zupełnie nowy kształt i wymiar sceniczny. To historia zapatrzonego w siebie władcy, który nie dostrzega wokół siebie innych, na szczęście ci inni potrafią dostrzec w porę, jak niebezpieczne jest królewskie spojrzenie na świat…
Sztuka Tankreda Dorsta jest historią opowiedzianą prosto, ale niezwykle pojemną – znajdą w niej coś dla siebie i najmłodsi, i dorośli.
Stawia ważne, wyraźne pytania, ale nie wymusza na nas oczywistych odpowiedzi. Pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a przede wszystkim – dostrzec go i docenić.
Spektakl dla dzieci od 4 lat.

„Szpargały”
Z niepotrzebnych ludziom rzeczy rodzą się często ciekawe… szpargały.
Szpargały – lekko obrażone na rodzaj ludzki stwory – zamieszkują przestrzeń podpodłogową, pilnie strzegąc jej sekretów.
A co się dzieje, gdy równowaga między tymi dwoma światami zostanie zachwiana?…
„Szpargały” to historia pełna niespodzianek, o całym rodzie nie do końca potrzebnych istot, które pomimo swych ułomności akceptują siebie i tworzą całkiem zwartą i kochającą się rodzinę. „Nie oceniaj książki po okładce, a do tego nie wszystko złoto, co się świeci” – jak mawia Tata Szpargał.

„Kopciuszek”
Pewien człowiek, mający piekną córkę, po śmierci swojej żony postanawia ożenić się ponownie. Wkrótce do domu wprowadza nową żonę z jej dwiema córkami. Macocha i dwie zazdrośnice poniżają ładną i skromną  dziewczynę – nakazują jej wykonywać ciężkie i żmudne prace, nie pozwalają na odpoczynek i przyjemności. Nazywają ją Kopciuszkiem. Pewnego dnia w królestwie książę ogłasza bal. Macocha z córkami wybierają się na niego, a na ten czas zaganiają dziewczynę do roboty. U Kopciuszka zjawia się jednak dobra wróżka, która pomaga jej w wyrwaniu się na bal. Niestety, czar trwa tylko do północy – potem znika piękna suknia. Dziewczyna ucieka, a oczarowanemu nią księciu zostaje tylko jej pantofelek. Książę rozpoczyna zatem poszukiwania właścicielki zguby.
Spektakl dla dzieci od 3 lat.

Terminy grania poszczególnych spektakli możecie sprawdzić tutaj.

Rezerwacja biletów:
Biuro Obsługi Widzów – tel. 91 433 58 04
kasa – tel. 91 44 55 111

www.pleciuga.pl

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: