Programy edukacyjne w Muzeum Narodowym

Od 1 września Muzeum Narodowe przyjmuje zapisy na programy edukacyjne, proponowane dzieciom w wieku 3-12 lat. Są to: Akademia Brzdąca, Akademia Malucha, Akademia Juniora, Akademia Gryfa i Akademia Młodego Archeologa. Zajęcia mają na celu poszerzenie wiedzy historycznej i kulturowej oraz rozwijanie wyobraźni poprzez działania kreatywne. Poniżej przedstawiamy program  zajęć.

 

AKademia Brzdąca to Cykl niedzielnych spotkań z kustoszem, opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 3–4 lat, wprowadzających w magiczny świat sztuki. Zajęcia polegają na opowieści o wybranym obrazie prezentowanym na ekspozycjach Muzeum Narodowego w Szczecinie i połączone są z działaniami plastycznymi. Malarstwo pokazuje świat widziany oczami artystów, zwraca uwagę na to, że dzieło ma nie tylko aspekt estetyczny, ale także pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Bezpośredni kontakt z barwą, obrazem, słowem otwiera widzów na odbiór sztuki wyobraźnią, sercem i myślą. Szczególnie najmłodsi – zainspirowani oglądanymi na wystawach pracami – z entuzjazmem rysują i malują postrzegany świat. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od października do maja. Zapraszamy do mądrego i uważnego patrzenia na świat, sztuka bowiem cenniejsza jest niż złoto!

Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 października. Program znajduje się tutaj.

Prowadząca: Krystyna Milewska

tel. (+48) 91 43 15 269
e-mail: k.milewska@muzeum.szczecin.pl
wstęp: 8 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.


Akademia Malucha to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5-6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą, realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni. Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, Świąt Bożego Narodzenia, Katarzynek i Andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 października. Program znajduje się tutaj.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska

tel. (+48) 91 43 15 270
e-mail: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

 

Akademia Juniora  to cykl sobotnich spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 7-12 lat. Na zajęcia zaproszone są zarówno dzieci, które wcześniej uczestniczyły w Akademii Malucha, jak i te, które chciałyby poznać świat sztuki oraz liczne skarby skrywane w muzealnych wnętrzach. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z przygotowanym tematem. W ramach zajęć muzealnych, słuchacze Akademii, będą mogli pogłębić swoją dotychczasową wiedzę i poznać nowe zagadnienia związane z historią sztuki. Dzieci odbędą fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. Poznają polskie tradycje i zwyczaje oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć będą miały niepowtarzalną okazję aby zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na co dzień na wystawach lub przechowywane w magazynach muzealnych. Każdy słuchacz Akademii Juniora otrzyma specjalną kartę pracy z tematyką zajęć, a za każdy udział w spotkaniu otrzyma specjalny znaczek. Na zakończenie cyklu warsztatów realizowanych w ramach Akademii wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii Juniora.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 10 października. Program znajduje się tutaj.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska

tel. (+48) 91 43 15 270
e-mail: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

 

Akademia Gryfa to nowy cykl sobotnich spotkań dla dzieci w wieku 9–12 lat, który rozpocznie się w październiku. Raz w miesiącu słuchacze Akademii będą podróżować po wnętrzach Muzeum Historii Szczecina, poznając dzieje naszego miasta i jego mieszkańców od czasów najdawniejszych po XX wiek. W czasie spotkań słuchacze dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się Szczecin i jak wyglądało życie codzienne szczecinian – rodzina, dom, praca oraz rozrywka.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 października. Program znajduje się tutaj.

Prowadząca: Ewa Kimak

tel. 91 43 15 278
e-mail: edukacja@muzeum.szczecin.pl
Opłata: 10 zł od dziecka
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych.

 

Akademia Młodego Archeologa to nowy cykl spotkań, w ramach którego dzieci w wieku 9–12 lat będą miały możliwość zapoznania się z tajnikami pracy archeologów, najciekawszymi odkryciami i interesującymi faktami związanymi ze starożytnymi cywilizacjami. Akademię będzie prowadził archeolog – który podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami tej dziedziny nauki.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 października. Program znajduje się tutaj.

Prowadzący: Tomasz Choroba
Kontakt: tel. (+48) 797 702 994
e-mail: t.choroba@muzeum.szczecin.pl
wstęp: 10 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych

www.muzeum.szczecin.pl
www.facebook.com/muzeum.szczecin

Źródło: materiały Muzeum Narodowego w Szczecinie

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: